Wybierz swój język

SPSK4 logo

Relacja z pikniku "Zabierz zdrowie na wakacje" w USK Nr 4 w Lublinie

17 oddanych jednostek krwi, dziesiątki przeprowadzonych porad, wykonanych badań i wyrobionych kart EKUZ, setki wypitych kaw i nieskończona ilość dobrej zabawy - to bilans pikniku Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie "Zabierz zdrowie na wakacje".

17 czerwca, dzięki zaangażowaniu pracowników USK Nr 4 w Lublinie oraz partnerów szpitala: Fundacji Rozwoju Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie, Narodowego Funduszu Zdrowia, Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz firm Medisept, LubApple i Fresh Dieta, teren przy Poradniach Specjalistycznych i POZ zamienił się w przestrzeń z licznymi atrakcjami, mającymi na celu profilaktykę przed sezonem urlopowym.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się stoisko, gdzie można było wykonać analizę składu ciała i porozmawiać z pielęgniarką diabetologiczną czy punkty porad kardiologicznych z możliwością wykonania badania EKG i zapisania się do programu rehabilitacji "Kompleksowo Aktywni". Jest to bezpłatny program dla osób pracujących, w ramach którego uczestnicy otrzymują świadczenia zdrowotne i rehabilitacyjne, porady dietetyczne, wsparcie psychologiczne i doradztwo zawodowe. Więcej informacji o projekcie mogą Państwo znaleźć na stronie: https://www.usk4.lublin.pl/pl/o-szpitalu/aktualnosci/3979-nowy-projekt-kompleksowej-rehabilitacji-dla-osob-pracujacych

 

Krwiobus RCKiK

Jednym z najważniejszych punktów wydarzenia był krwiobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. Wakacje to czas, w którym zapotrzebowanie na krew często rośnie, a liczba dawców spada z powodu wyjazdów urlopowych. Dlatego oddawanie krwi w tym okresie ma szczególne znaczenie. Podczas pikniku "Zabierz zdrowie na wakacje" zarejestrowało się 27 osób, z czego krew oddało 17, w tym pracownicy szpitala, m.in. Zastępca Dyrektora ds. Medycznych Jan Siwiec, Naczelna Pielęgniarka Agnieszka Szymczak oraz jej zastępczyni Tatiana Korona, a także Lekarz Kierujący Klinicznym Oddziałem Neurologii USK Nr 4 w Lublinie prof. Konrad Rejdak. 17 zebranych jednostek, czyli 7,65 litrów krwi może się przyczynić się do uratowania zdrowia oraz życia nawet 51 potrzebujących. 

 

IMG 2672

Prof. Konrad Rejdak (na pierwszym planie od prawej strony) po oddaniu krwi (fot. Alina Pospischil/USK Nr4 w Lublinie)

 

Dobór właściwej diety i aktywności fizycznej

Nie zabrakło także atrakcji związanych z aktywnością fizyczną, które zorganizowały fizjoterapeutki USK Nr 4 w Lublinie. W strefie aktywności prezentowały bezpieczne ćwiczenia do wykonywania w domu i pomagały w doborze aktywności fizycznej do stanu zdrowia i stylu życia.

Dział Dietetyki USK Nr 4 w Lublinie wspólnie ze studentami Uniwersytetu Medycznego przygotował stoisko "Dieta dla Krwi" z materiałami na temat faktów i mitów dotyczących wpływu składników odżywczych na wyniki badań krwi. 

Osoby, które odwiedziły piknik, chętnie korzystały również z porad dotyczących dawstwa narządów, higieny rąk oraz bezpiecznego stosowania leków.

Olbrzymim zainteresowaniem cieszyło się stoisko NFZ, gdzie można było sprawdzić skład swojego ciała i wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Na gości czekały zdrowe przekąski, aromatyczna kawa, soki oraz strefa wypoczynku. Piknik pokazał, że profilaktyka zdrowotna może być nie tylko wartościowa, ale również przyjemna i dostępna dla całych rodzin.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność, zaangażowanie i wspólnie spędzony czas. Cieszymy się, że tak wiele osób postanowiło „zabrać zdrowie na wakacje” razem z USK Nr 4 w Lublinie.

Dziękujemy także sponsorom - firmom: Medisept, LubApple, Fresh Dieta oraz Fundacji Rozwoju USK Nr 4 w Lublinie, dzięki którym uczestnicy wydarzenia mogli m.in. posilić się zdrowym jedzeniem i napojami.

 

Twórcy wydarzenia

Dział Dietetyki USK Nr 4 w Lublinie oraz Zakład Żywienia Klinicznego UMLub:

  • mgr Magdalena Partyka, 
  • mgr inż. Dorota Mazurek,
  • dr n. med. i n. o zdr. Karolina Goral.

Członkowie Studenckiego Koła Naukowego Żywienia Klinicznego UMLub oraz studentki II roku, I st. kierunku dietetyka na UMLub zaangażowane w piknik:

  • Angelika Wróbel,
  • Julia Świerżewska,
  • Iga Niewiadomska Izabela Kaczmarczyk,
  • Julia Jóźwiuk,
  • Anna Czerwińska,
  • Zuzanna Środa,
  • Katarzyna Świniuch,
  • Amelia Grzegorczyk,
  • Greta Olszowy,
  • Natalia Gajo,
  • Julia Michalik,
  • Maria Śliwińska,
  • Natalia Wołodko.

Fizjoterapeutka:

  • Aneta Mitura

Studenci fizjoterapii:

  • Adam Puliński,
  • Jakub Kloc.

Kardiolog:

  • Cezary Gęca.

Studentki I roku pielęgniarstwa:

  • Emilia Sykała,
  • Magdalena Prandota.

Studenci IV roku medycyny:

  • Aleksandra Tarka,
  • Piotr Stasiak.

Pielęgniarka diabetologiczna:

  • Anna Chitryń.

Dział Krwiolecznictwa:

  • dr n.med. Katarzyna Błaszkiewicz

Kliniczny Oddział Transplantologii USK Nr 4 w Lublinie:

  • Małgorzata Borawska,
  • dr n. med. Mariusz Matuszek.

Dział Farmacji Klinicznej i Farmakoekonomiki USK Nr 4 w Lublinie:

  • dr hab. n. farm. Mariola Drozd, prof. UMLub.

Dział Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych:

  • Katarzyna Bublewicz-Guzy.

Zespół ds. Komunikacji USK Nr 4 w Lublinie:

  • Iwona Piekuś, Zespół ds. Komunikacji USK Nr 4 w Lublinie,
  • Agnieszka Antoń-Jucha.

Rzecznik Prasowy USK Nr 4 w Lublinie:

  • Alina Pospischil.

Oraz przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia, Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, firmy Medisept, LubApple i Fresh Dieta.

 

Media o wydarzeniu

TVP Lublin | „Zabierz zdrowie na wakacje”. Piknik zdrowotny przy USK Nr 4 w Lublinie

Radio Centrum | Zdrowe wakacje zaczynają się od badań. Piknik zorganizowany przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie dobiegł końca

Radio Lublin | Piknik zdrowotny „Zabierz zdrowie na wakacje!”